OKRASNÉ JABLONĚ

6892.jpg Okrasné jabloně jsou skutečně unikátními stromy, které jsou nejen krásné, odolné ale navíc všestranně použitelné. V dnešní době, kdy si velkou zahradu může dovolit jen málokdo, představují ideální řešení, jak získat na pozemku stín, a zároveň neohrožovat dům či neomezovat sousedy. Na malé zahradě, navíc pokud sousedí s okolními zahradami si nemůžeme dovolit vysadit například, buk, lípu nebo dub. Tyto stromy dosahují v dospělosti výšky i 30 metrů, a jsou určeny do parků, či zahrad se skutečně velkorysou plochou. Velikosti zahrady musíme přizpůsobit typ a výšku dřeviny. Okrasné jabloně v průměru dorůstají výšky okolo 5-7metrů, a přesně tento rozměr je jako dělaný na menší pozemek či do řadové zástavby. Naopak velkou chybou by bylo si myslet, že do malé zahrady by měly přijít jen miniaturní a pokud možno plazivé druhy dřevin. Vyšší stromy působí jako dominanty a dodávají zahradě na perspektivním i estetickém působení. Navíc v létě, kdy teploty dosahují přes 30 °C je důležité mít na zahradě kousek stínu, kde můžeme odpočívat... Dřevina jen musí být zvolena vhodně.


Zpět ale k okrasným jabloním, narozdíl od jabloní ovocných, které se šlechtí na produkci plodů, jsou tyto určeny k estetickým účelům. Okrasné jabloně v prvé řadě zdobí květ, jehož zbarvení je velmi variabilní, a to od bílé, růžové, červené až po temně fialovou. Výjimkou nejsou ani plnokvěté či dvoubarevné varianty. Velmi proměnlivá je také velikost květu, který může být droboučký nebo i okolo 3cm velký. Když je jabloň v květu, je to skutečně nádherná podívaná, většina druhů květy nešetří a celý strom připomíná velkou kytici. Další předností jabloní je i barevné olistění, které vynikne po odkvětu a v průběhu léta. Červenolisté jabloně s různě intenzivním zabarvením vypadají velmi esteticky zejména v kombinaci se zelenolistými druhy. Třetím obdobím, kdy se jabloň nabízí velkolepou podívanou je podzim, kdy přichází ke slovu podzimní zbarvení listů a dozrávající jablíčka. Samozřejmě, i okrasné jabloně plodí, jenže jablíčka jsou trpká a slouží pro ozdobu. Mohou být různě velká, v barvě žluté, zelené a karmínové. Pokud jde o podzimní zbarvení listů, mají se jabloně skutečně čím pochlubit a patří ke stromům s nejkrásnějšími podzimními barvami. To nakolik zazáří zlatá, oranžová či červená, záleží zejména na počasí. Ale i v deštivějším podzimu se jabloně umí vybarvit.


Velkou variabilitu vykazuje také tvar stromu a díky tomu si můžete vybrat strom téměř na míru. Koruna může být „klasicky“ kulovitá, výjimkou nejsou ani trychtýřovité či široce rozkladité koruny. Velmi oblíbenými jsou i jabloně s převislou korunou. Kromě početnější skupiny stromových jabloní však nejsou výjimkou ani vyloženě keřovité formy. Velmi zajímavou novinkou jsou i tzv. sloupovité jabloně. Označují se jako CATS™- což znamená zkratku anglického názvu: (Columnar Apple Tree Systems). Jedná se sice o ovocné odrůdy, ale jejich skutečně sloupovitý tvar z nich dělá atraktivní dřevinu s širokým použitím. Tyto jabloně udržují svůj tvar přirozeně bez extrémního zásahu řezem. Tato vlastnost je geneticky daná. Na středně vzrůstné podnoži je výška bez řezu 3-4m. Výšku lze redukovat zakrácením terminálu na 2,5 - 3m, přičemž v místě řezu mohou narůst 2-3 nové terminály. Sloupcovitý růst zůstane zachován. Zvláště v neplodných rocích mohou mít sloupcovité jabloně sklon k prodlužovacímu růstu bočních větví, který je paralelní s terminální osou. Takto rostoucí větve je možné v průběhu roku kdykoliv odstranit na větevní kroužek, nebo zakrátit na slabě rostoucí boční výhon.


V úvahu připadá i pěstování jabloní v nádobách. Mohou tak krásně zútulnit prostředí balkonu nebo terasy. Vždy vybírejte druhy, které jsou slaběji vzrůstné s nižší výškou. Při pěstování v nádobách nezapomeňte na pravidelné přihnojování a zamezte výkyvům v zálivce.


Podmínky pěstování

Jabloň je nenáročný strom. Podmínkou pro bohaté kvetení a plné podzimní vybarvení je však slunné místo. V zastíněné lokalitě nikdy nebude tak půvabná a navíc se stane i náchylnější k chorobám a škůdcům. Stanoviště by nemělo být ani příliš vlhké. Vysoká hladina spodní vody a jílovitá půda spolu s nedostatkem vzduchu v půdních kapilárách jabloním neprospívá. Strom většinou poroste, ale nebude moc prospívat. Listy mohou nést chlorotické příznaky fyziologických chorob, strom neporoste a nepokvete tak jak má. Hrozí mu i napadení rakovinou jabloní a předčasný úhyn. Kromě jílovité a zamokřené půdy se okrasná jabloň vyrovná téměř se vším, ideální je ovšem hlubší a na živiny bohatší půda. Sucho snášejí jabloně obstojně.


Volba stanoviště

Jabloň lze vysadit do záhonu, do předzahrádky, i ji použít jako solitéru v trávníku. Vždy je ale dobré se dopředu zamyslet a pečlivě si vybrat konkrétní druh.

V případě, že chcete okrasnou jabloň pěstovat jako solitéru v trávníku, zvolte odrůdu s drobnými plody, které na rostlině drží dlouho do zimy. Opadané větší plody zrající na podzim na trávníku působí nevzhledně. Odrůdy s většími dužnatými plody vysazujte raději do ucelených záhonů s keřovým patrem, nebo s podsadbou trvalek.


Péče

Okrasné jabloně narozdíl od ovocných forem řez nepotřebují. Platí, že odstraňujeme jen ty větve, které musíme, to znamená např. ty které jsou poškozené či suché. Pečlivě bychom ale měli odstraňovat plané výhony, které někdy mohou vyrážet z podnože. Okrasné jabloně se totiž kromě výsevu množí i očkováním nebo roubováním na kmenotvornou podnož (zejména v případě převislých forem). Planý výhon poznáme podle toho, že má jinou barvu a tvar listů a roste velmi bujně. Tyto výhony představují pro strom nepříjemnou konkurenci a odstraňovány by měly být pečlivě beze zbytku.


Nákup

Okrasné jabloně představují typicky jarní sortiment, kdy v současné době převládá nákup vzrostlých jedinců ve větších kontejnerech. Vybírejte druhy, které v květináči „pevně sedí“ a nevyklají se. Měly by být pěkně narašené a vždy opatřené jmenovkou. Sortimentu, který není označen a prodavač neví název stromu, se raději vyhněte. Při dopravě stromu jednejte opatrně, zejména pokud je strom přepravován na otevřeném vozíku na delší vzdálenost. Dobře jej ukotvěte a opatřete plachtou. Pupeny totiž může snadno poškodit silný vítr, mohou zaschnout a opadat.


Vybrané druhy a kultivary

Malus baccata – jabloň drobnoplodá, dosahuje výšky 4-5 metrů, květy má bílé, 3 cm široké. Plody drobné, pevnější, dlouho drží na stromě. Díky své nenáročnosti a vysoké mrazuvzdornosti je velmi oblíbená.

Malus baccata ‘Gracilis‘ – od původního druhu se liší výrazně převislým růstem. Květ bílý, plody drobné oranžově-červené až žluté. Podzimní vybarvení žluté až žlutě-oranžové.

Malus x purpurea – jabloň purpurová je asi nejznámějším červeně kvetoucím druhem. Barvivo prostupuje i listy, takže i ony mají tmavěji zelenou barvu. Plody jsou velikosti třešně. Výška stromu je okolo 6ti metrů.

Malus ‘Golden Hornet‘ – květy bílé, plody ve skupinách zářivě žluté. Plody dlouho drží na větvích. Výška kolem 6 m.

Malus x ionensis ‘Plena‘ - jaboň zelenoplodá je zástupce růžově kvetoucích jabloní. Má slabší vzrůst a kvete velmi bohatě plnými květy. Plody, jak sám název říká, jsou velké a zelené.

Malus ‘Red Jade‘ – jedná se o velmi dekorativní, převislou jabloň. Květy jsou bílé a plody červené, drobnější. Dosahuje výšky 3 – 4 m.

Malus x ‘Van Eseltine‘ – jabloň Eseltinova je růžově kvetoucí jabloň s bujným sloupovitým rvzrůstem a množstvím plných květů.

Malus x gloriosa ‘Oekonomierat Echtermeyer‘ – jabloň skvělá je skutečným skvostem. Jedná se o slabě rostoucí převislou jabloň s červenými květy a drobnými červenými plody.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz