PÉČE O JAHODNÍK PO SKLIZNI
Jahody právem patří mezi nejoblíbenější ovoce, které na zahrádce pěstujeme. Jsou po zimním období prvním čerstvým ovocem přicházejícím na náš stůl.
Hlavním důvodem pro který jahody pěstujeme je především vynikající chuť a aroma, vhodnost pro různé druhy zpracování a především vysoký obsah látek potřebných pro lidský organismus.
Plody obsahují tato množství vitamínů: 0,1mg%B2 – laktoflavinu, 0,3mg% niacinu, 0,8mg% karotenu, 0,1mg%vitaminu K, 0,3mg% vitamínu B a 60-100mg% vitamínu C.Dále jahody obsahují značné množství organických kyselin, kyseliny citronové, jablečné, vinné atd. Kromě šípků a černého rybízu mají tedy jahody z ovocných druhů u nás pěstovaných nejvyšší obsah vitamínu C, i když jeho množství různě kolísá podle stanoviště a odrůdy. Význam vitamínu C pro lidský organismus je všeobecně známý. Proto nás také s prvními sklizněmi jahod po jejich konzumaci opouští jarní únava. Dále jahody obsahují přírodní kyselinu fosforečnou, vápník, draslík, jód, sodík a železo. Proto mají jahody příznivý vliv na činnost ledvin, působí proti chudokrevnosti, dně a příznivě ovlivňují krevní oběh. Vysoký obsah jódu je cenný pro osoby nemocné rakovinou a při onemocnění dýchacích orgánů.
Abychom si tedy i příští rok mohli pochutnat na kvalitních a zdravých plodech, nesmíme zapomínat, že sklizní péče o jahodník nekončí. Velmi často se stává, že po sběru posledních plodů ponechávají pěstitelé vyčerpané porosty svému osudu, což ale vede k poklesu výnosu i kvality sklizně v následujícím roce.
Jaká opatření jsou tedy na místě:
1.
Nejprve odstraníme těžko rozložitelný podkladový materiál, jako např. různé límce, podložky či dřevitou vatu, které zabraňovaly zrajícím plodům ležet na zemině
2.
Ušlapanou půdu v mezičasí kolem rostlin nakypříme, jahody odplevelíme, přihnojíme a především při suchém počasí, jaké je letos, rostliny zalijeme. Všechny uvedené zákroky podporují vývin nových sazenic a především regenerují rostliny vyčerpané sklizní.
3.
Odstraňujeme šlahouny z porostu, aby nedocházelo k zbytečnému zahušťování , obzvláště pokud jsou rostliny pěstovány na černé podkladové netkané fólii, zde stejně nemají šanci kořenit. K odstraňování šlahounů použijeme nůžky, odtrhávání je krajně nevhodné, kromě poranění kořenového krčku, může dojít velmi snadno k odtržení celé části matečné rostliny.
4.
Při napadení listů houbovou skvrnitostí,která m je nejčastěji bílá nebo fialová , se vyplatí sežnutí listů srpem, příp. kosou u celého trsu. Sežnutí listů je vhodné provést bezprostředně po sklizni, následně provést ošetření fungicidy postřikem, porosty přihnojit a vydatně zavlažovat,aby se do příchodu zimy vytvořilo co nejvíce nových listů schopných přezimování. Listy jsou totiž nejpřirozenější ochranou rostlin a především jejich srdéček před vymrznutím. Staré a napadené listy skvrnitostí po požnutí spálíme. Až do prvních mrazíků pak udržujeme porosty čisté, nezaplevelené a kypré. Před příchodem sněhu se velmi osvědčuje rozhodit mezi rostliny kompost, protože v nakypřeném terénu jsou chráněny před mrazivými větry a i sníh se zde lépe zachycuje a vytváří tak přirozenou pokrývku.
Velmi často se můžeme setkat s činností mravenců přímo v sazenicích. Prokypřená půda je vynikající materiál pro stavbu mraveniště. Navíc sladké plody jsou pochoutkou, kterou si mravenci pěstují doslova nad hlavou. A jak se jich zbavit – protože v případě rychle zrajících plodů nebudeme vzhledem k ochranné lhůtě používat chemické přípravky, postačí metoda našich babiček a to kypřící prášek do pečiva. Mravenci po jeho požití prasknou.
S výsadbou nových jahod počítáme v srpnu až září, právě v této době je sadba vyvinutá, s dobrým kořenovým systémem a schopností rychlého zakořenění.
A jaké odrůdy můžeme doporučit ?
1.
Rosie - raně dozrávající odrůda s pevnými velkými plody rovnoměrně červeně zbarvené, silně lesklé.Dužnina je středně červená s výraznou dutinou uprostřed plodu. Odrůda se vyznačuje bohatou tvorbou odnoží, je vhodná pro přímý konzum a mražení.
2.
Honeoye -plod je středně pevný až pevný, středně velký až velký, kuželovitého tvaru, rovnoměrně tmavě červeně zbarvený, silně lesklý. Dužnina je středně červená s výraznou dutinou uvnitř plodu. Tvarové rozdíly mezi prvními a dalšími plody jsou malé. Odrůda by měla mít vysokou odolnost proti plísni šedé, je vhodná pro přímý konzum a mražení.
3.
Elsanta - plody jsou pravidelného kuželovitého tvaru, velké až veliké, oproti jiným odrůdám i těžké, plné. Barva povrchu plodu je oranžově červená, lesklá. Kalich je větší, přisedlý a snadno se odděluje.Dužnina je tuhá, světle růžová a chuť sladká, lahodně aromatická. Je poloraná.
4.
Prima - patří mezi nové rané české odrůdy v sortimentu, plody jsou velké, aromatické, velké, chutné.
5.
pro milovníky tmavých plodů doporučíme odrůdu Frikonsa, nebo Florence. Ze stáleplodících je pro zahrádky ideální Lidka, Evita a Everest
Foto autorka textu