PĚSTOVÁNÍ CIBULE

2525.jpg


     Cibule patří k našim nejpěstovanějším a nejdůležitějším zeleninám. Neznám žádného zahrádkáře, který by neměl pro cibuli vyhrazeno alespoň malé místečko. Vždyť cibule je nepostradatelná v kuchyni při přípravě nejdůležitějších pokrmů, je součástí sladkokyselých nálevů při nakládání, různých zeleninových salátů, dá se sušit nebo nakládat.

     
     Šťáva cibule obsahuje fytoncidy, tedy látky s antibiotickými účinky a s medem se užívá při nachlazení a bolestech v krku. Kromě silic (allin, allicin), cukrů a minerálních solí obsahuje vitamíny C,B1,B2,E, zelená nať pak se vyznačuje vysokým obsahem provitamínu A. Cibule je nejhodnotnější, stejně jako ostatní zeleniny a ovoce, v syrovém stavu.

Cibule má specifické nároky na pěstování. Vyžaduje především slunnou polohu a záhřevné půdy, z nichž pak mívá jemnou a nasládlou chuť. V těžkých, jílovitých, kyselých a studených půdách krkatí, hůře vyzrává a podléhá chorobám. Nedaří se ji příliš ani ve vyšších polohách s vlhčím klimatem, kde také špatně a pomaleji vyzrává. Ze živin cibule vyžaduje především fosfor a draslík. Dusíkatá hnojiva by se měla používat opatrně, protože nadbytek dusíku v půdě zpomaluje zrání a cibule je při uskladnění méně trvanlivá. Je také velmi citlivá na chlór, proto je vhodné používat výhradně síran draselný, který obsahuje draslík v síranové formě, na rozdíl od draselné soli, která obsahuje draslík ve formě chloridové. Před setím nebo před výsadbou proto aplikujeme dávku 25g síranu draselného na 1m2.

Cibuli pěstujeme třemi způsoby a to z předpěstovaných sazenic, z přímého výsevu a ze sazečky. Pěstování ze sazečky je zatím způsob nejoblíbenější a nejvíce zavedený.


     Pěstování cibule z předpěstované sadby je výhodné především ve vyšších polohách a u nových odrůd obřích cibulí, jako jsou odrůda Globo a bílá odrůda Blanco Duro. Osivo se vysévá velmi brzy, již ve 2. polovině února do pařeniště, nebo truhlíku řídce a na široko. Vzrostlé a nepřepichované sazeničky pak vysazujeme koncem dubna na záhony do sponu 10 x 25 - 30 cm. V sušším období je možné vysazovat i po dvou rostlinkách.Tento způsob je určen především pro pěstitele, kteří chtějí získat cibule rekordních rozměrů, vždyť mnohdy mohou některé sklízené cibule vážit až 1 kg.

     Pěstování cibule z přímého výsevu se provádí v teplejších oblastech a především pak ve velkovýrobě. Mnozí zahrádkáři však praktikují tento způsob pravidelně, osvědčuje se především sklizní velmi vitálních , trvanlivých a zdravých cibulí. Semena vyséváme v první polovině března do řádků vzdálených od sebe 25 - 30 cm. Hustě vzešlé rostliny je nutné vyjednotit na 8 – 10 cm od sebe aby si vzájemně nekonkurovaly. Ze semen se běžně pěstují cibule ozimé ( Augusta, Hiberna ), jejichž výsev připadá na druhou polovinu srpna. Do zimy cibule pak doroste do výšky asi 20 cm a velmi dobře ve volné půdě přezimuje. Jednocení se provádí až na jaře. Ozimá cibule dozrává ve stejnou dobu jako cibule pěstovaná ze sazečky, mnohdy i dříve.

Z jarních odrůd jsou pro výsevy využívány ty , které se nepěstují ze sazečky a ani pro její výrobu nejsou vhodné. Především tedy nové odrůdy, jako jsou Dagmar,Tandem, Signum, Olina, Grenada, Elista, Owa, Agostana, Albienka ad. doporučujeme brzy zjara vysít řídce přímo do záhonu.

Pěstování z cibulové sazečky je způsob nejběžnější a v současné době je na trhu k dostání poměrně rozmanitý sortiment kvalitních odrůd našich i z dovozu.K této technologii pěstování jsou vhodné zejména odrůdy Všetana, Štutgartská, Karmen, Sturon a Centurion F1. Nejkvalitnější sazečka mívá v průměru 4 -10 mm. Vhodná pro výsadbu je i sazečka o průměru 10 -15 mm, zde však počítáme s větší váhovou spotřebou. Sazečka o průměru nad 20mm přináší riziko vybíhání do květu a používá se spíše pro vypěstování natě. Sazečka se vysazuje koncem března a v dubnu do sponu 10 x 25 - 30 cm mělce tak, aby konce cibulek vyčnívaly nad povrch půdy. V lehkých půdách můžeme vysazovat o něco hlouběji. Během vegetace cibuli odplevelujeme a kypříme. Doba sklizně je většinou koncem července. Jakmile začne nať částečně žloutnout a zasychat a rostliny se pokládají vyplatí se rostliny vytáhnout a nechat ležet na záhonech 1-2týdny na dosušení. V době deštivého počasí je vhodnější cibuli nasvazkovat a zavěsit na vzdušné místo aby se zatáhla a uschla. Před uskladněním cibuli očistíme od vrchních slupek, zbavíme zaschlých kořínků a umístíme v tenkých vrstvách na lísky.

Nejpěstovanější odrůdy


Všetana
– tradiční osvědčená poloraná odrůda pro pěstování z jarních výsevů, ale především ze sazečky. Velmi dobře se skladuje. Vegetační doba od výsevu je 130 dní, od výsadby sazečky 90-110 dnů.Cibule je oválného tvaru, okrově žlutá s tenkým dobře zatahujícím krčkem.Dužnina je bílá až nažloutlá, jemné nasládlé chuti.

Štetgartská – osvědčená odrůda s dobrými konzumními hodnotami a výbornou skladovatelností. Cibule je ploše kulovitá, větší se zlatožlutými až nahnědlými suknicemi.Dužnina je bílá, pevná, poněkud ostřejší chuti.Není vhodná pro pěstování na těžkých půdách.

Globo – nová odrůda obří lahůdkové cibule. Pěstuje se ze semen. Při únorovém výsevu do pařeniště a pozdějším přesázení na záhon dosahuje hmotnosti až 1 kg. Má malý počet suknic a velmi jemnou dužninu s menším obsahem silic, proto je velmi oblíbená do salátů i na přímý konzum.Skladovatelnost je však poměrně krátká.

Karmen – poloraná odrůda červené cibule. Dužnina je velmi jemná, bílá, pevná, s karmínově červeným probarvením mezi suknicemi.. Má výbornou pikantní chuť.Odrůda je velmi dobře skladovatelná.

Owa – polopozdní odrůda žluté jarní cibule, netradičního dlouze oválného tvaru. Díky vynikající chuti je ideální pro přímý konzum. Velmi dobře , díky svému tvaru, se krájí.

Pompei – nová odrůda bílé lahůdkové cibule, s využitím pro nakládání. Cibulka je bílá, ploše kulovitá o průměru 1 cm, lahodné chuti.Skladovatelnost krátká.

Augusta, Hiberna – odrůdy ozimé cibule, vhodné pro výsevy ve 2.pol. srpna. Dobře přezimují.Lze je sklízet jako cibuli s natí – zelnačku, jako čerstvou i suchou.

Cibule sečka – Sibiřská – odrůda mrazuvzdorné vytrvalé cibule s jemnou cibulovou natí a léčebnými účinky, vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C. Vyséváme od března do dubna, nebo v červenci až září přímo na záhon, po vzejití jednotíme na hnízda o 3 –4 rostlinách ve sponu 20x30cm.

Rady

1. Pro vypěstování vlastní sazečky vyséváme osivo od března do poloviny dubna hustě do řádků. Na 10m2 potřebujeme přibližně 100 g osiva. V době, kdy cibulky dosáhnou síly tužky, porost vytrháme a necháme na slunci zatáhnout.

2. Vyplatí se vysévat osivo čerstvé, protože cibule stejně jako ostatní cibulové zeleniny , dlouhodobým skladováním dochází ke snižování klíčivosti. V 1g je 200 – 300 semen.

3. Cibulovou sazečku skladujeme v suché a bezmrazé místnosti. Po přejití mrazem většinou vybíhá po zasazení rychle do květu.


Foto autorka textu.

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz