RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ, 10. DÍL 2014 NA TV PRIMA 9. 3. 2014 OD 11,45 HODIN
Obsah 10. dílu pořadu Receptář prima nápadů:
prořez keřů a dřevin - domácí popínavky - cibule ze sazečky - méně známé jarní cibuloviny - doga - luskujeme - vestavěná knihovna - poradna Jana Kopřivy - houby porostou i letos
Video 10. dílu Receptáře prima nápadů si můžete přehrát ZDE:
http://play.iprima.cz/receptar-prima-napadu/receptar-prima-napadu-2014-10
00:20
Začátek pořadu.
01:45
Jak se dělá zmlazovací a prosvětlovací prořez keřů a dřevin jsme se přišli dozvědět do Okrasné školky v Úholičkách. Prosvětlovacím řezem se snažíme dostat světlo do středu keře. Odstraníme odumřelé střední větve a zkrátíme slabší mladé. Vhodnou dobou pro prořez je předjaří.
05:30
Rychlé rady
Plastové klobouky chránící rostliny před mrazem
Pikýrujeme
06:42
V Botanické zahradě střední odborné školy zahradnické v Praze Malešicích pěstují popínavky na speciálních jednoduchých konstrukcích z bambusových prvků.
Popínavky.
09:05
Pěstování cibule ze sazečky je nejrychlejší a nejbezpečnější způsob pěstování. Paní ing. Dušková nabízí před začátkem sezóny šest odrůd, které se jí osvědčily. Každá z nich se hodí pro jiné klimatické podmínky. Jsou to odrůdy: všetana, centurion, štutgartská, karmen (červená), snow ball (bílá) a šalotka.
14:52
Méně známé jarní cibuloviny přinesl do studia zahradník Jan Milt z Plzně. Vytvořil z těch, co spolu mohou růst na jednom místě kvetoucí mísu.
20:51
Dogy jsou psí rasou vzbuzující respekt, jedná se ale také o vcelku milá zvířata, která ale vyžadují s ohledem na svůj vzrůst také mimořádnou péči. Zejména pokud jde o výživu a pohyb. Pronásledují je ale také civilizační choroby a dožívají se často nízkého věku kolem osmi let.
24:30
Vyhlášení vítěze soutěže hecht.cz a piedra.cz .
26:09
Do loňské soutěže Luskování přihlásila paní Eva Mašková recept na:
Vepřovou krkovičku plněnou čočkou
Budeme potřebovat: 4 větší plátky vepřové krkovice, 10 plátků anglické slaniny, 4 lžičky pikantní hořčice (dijonské), 1 cibulka, 1 střední mrkev, 1,5 hrníčku vařené čočky, sůl, pepř, 7% ocet, lžíce másla, olej.
Postup přípravy jídla: čočku uvaříme do měkka, ochutíme solí, pepřem, octem a lžící másla. Na oleji osmahneme cibulku, přidáme na kostičky nakrájenou mrkev a po chvilce uvařenou čočku. Plátky vepřové krkovice co možná nejvíce rozklepeme. Maso osolíme a opepříme, poté z jedné strany pomažeme hořčicí, poklademe plátky slaniny a naplníme připravenou čočkou. Utvoříme roládky, které zajistíme nití nebo párátkem. Roládku zprudka orestujeme na pánvi a následně dáme do vymazaného pekáčku. Podlijeme vodou a pečeme do měkka – cca 50 minut, na 190°C.
Plněnou krkovičku podáváme se šťouchanými brambory, bramborou kaší nebo s vařeným bramborem.
30:37
Nad dopisy diváků a březnové kolo soutěže o praktický stojan na zahradní nářadí, Kdo z vás to má, pokračuje.
34:35
Vestavěná knihovna paní Dany Dydowiczové je jenom vtipným využitím místa v zádveří panelákového bytu, které bývá obyčejně nevyužito.
35:46
NOVÁ soutěž vari.cz .
37:11
Jan Kopřiva ve své pravidelné poradně radí jak na neduhy rostlin. V případě nežádoucího výskytu játrovky, příbuzné mechu, herbicid nefunguje. Opatření může spočívat v potření játrovky kaší z granulovaného hnojiva. Výživou na ně.
Napadení květopasem je častý problém ovocných stromů. Květy jabloně ošetřujeme ve fázi myšího ouška. Pozdější opatření jsou neúčinná,
Padlí americké na angreštech se bráním ještě na podzim, po opadání listí a potom třemi postřiky na začátku vegetačního období.
Napadení pilatkou švestkovou spočívá nejlépe v ověšení stromů bílými lepovými deskami.
43:46
NOVÁ soutěž orling.cz
44:40
Mykolog pan Jiří Baier tvrdí, že i když je v současné době hodně sucho, houby stejně letos porostou.
Přinesl ukázku ohnivce šarlatového z naleziště v Českém krasu. Kržatka zimní vlivem sucha nemá svoji obvyklou tmavou barvu. Píchavku obrovskou, neboli vatovec lze pěstovat i na našich zahradách, pokud jí poskytneme zaječí, nebo králíčí trus.
51:13
Pozvánka na výstavy.
52:35
Ještě s panem Baierem a závěr pořadu s annoncí obsahu příštího dílu