RECEPTÁŘ PRIMA NÁPADŮ,28-2014 NA FTV PRIMA 7.9.2014 OD 12,35 HODIN

7327.jpg















Obsah 28. dílu: hydraulický lis - odrůdy česneku - proutěné plastiky - sklízíme brukvovitou zeleninu - zelené hnojivo - minigrilujeme - měsíční jahody - už rostou - automatizace kotle - papriky a rajčata v nádobách


00:20

28. díl RPN se bude především věnovat sklizni a skladování zeleniny, ale představí i další zajímavá témata.


01:18

7329.jpg 7330.jpg 7334.jpg
7335.jpg 7337.jpg 7338.jpg

Známý kutil pan Václav Sůra si z hydraulického heveru na auta zhotovil lis na kovové díly. Musel jen svařit a sešroubovat jednoduchou konstrukci z profilové oceli. Tlakový výkon tohoto provizorního lisu je až 5 tun. Nápad prý asi rok nosil v hlavě a když se dal do díla, měl lis za dva dny hotový.


03:54

7340.jpg 7342.jpg 7344.jpg
7345.jpg 7346.jpg 7386.jpg

Radek Aust ze společnosti Moravoseed CZ a.s. vysvětluje, že je rozdíl mezi sadbovým a konzumním česnekem. Solidní firmy dodávají sadbový česnek v baleních s informační visačkou. Nejznámější odrůdy jsou Dukát, bílý paličák s velkými stroužky, nebo Unikát, fialový paličák také s velkými stroužky. Obě odrůdy dobře snášejí i naše zimy. Vhodným obdobím pro výsadbu jen rozmezí října a listopadu, jakmile teplota půdy klesne pod 10 stupňů C. Nejznámějším škůdcem česneku je Háďátko zhoubné, viditelné pouze pod mikroskopem. Umí zamořit půdu na několik let. Fusárium zase způsobuje vysychání kořínků, hnilobu stroužků  a následně dochází k trouchnivění česneku. Houbomilka česneková, je další obávanou chorobou, listy česneku se zkroutí, žloutnou a vadnou Těsně nad zemí lze objevit asi 1 cm velké bílé larvy, které vnikají mezi listy a vyžírají je. Při sklizni pozor na mechanické poškození. 

Jak skladovat česnek? Všeobecně platí, že jako každá cibulovna i česnek vyžaduje při skladování nízkou teplotu, sušší vzduch kolem 50 – 60% maximálně a větrané prostory s průvanem. Oblíbeným způsobem skladování je i v teplých místnostech vložení paličáku i s natí vzhůru kořínky do nádoby. Takto skladovaný vydrží i do příští sklizně. Další možností je uložení česneku do bedýnek vystlaných slámou, nebo senem.

Sadbu firmy Moravoseed CZ a.s. distribuuje obchodní firma Nohel Garden. Webové stránky nohelgarden.cz/kontakty .


09:38

7347.jpg 7348.jpg 7350.jpg
7351.jpg 7352.jpg 7353.jpg

Vyzdobení zahrady proutěnými plastikami umí Hana Čepeláková. Prvotním podnětem jí byla potřeba, aby se nemusely hortenzie a kopretiny vyvazovat. Kolem květin začala dělat proutěné obruby. První zakázku dostala z mateřské školky, kde si přáli zhotovit nějakou proutěnou výzdobu. Tak vznikly první proutěné postavičky paní Čepelákové pro děti. Vrcholem sochařského díla je proutková replika inspirovaná sochou Ifigenie Olbrama Zoubka, která je v originále z betonu.

Všechny proutěné sochy paní Čepelákové vznikají na speciálně vyrobeném stole z dvou desek, z nichž ta horní má otvory pro nastavení proutěné osnovy a uprostřed trn, kolem kterého se vrchní i spodní deska otáčejí na kolečkách z kolečkového křesla. Když opadne listí, začne sběr prutů z nejrůznějších dřevin. Pruty jsou vlastně zadarmo a udělat si zvoneček, nebo koš je jenom o tom "chtít a nebejt línej," jak říká paní Čepeláková.


14:28

7357.jpg 7358.jpg 7359.jpg

Nové odrůdy kedlubnů již narostou do rozměrů bývalých kedlubnů gigant a přitom nejsou dřevnaté. Odrůdy Troja, nebo Kartágo jsou hybridní a vyznačují se křehkou dužinou.

Skladovat pozdní odrůdy brukvovité zeleniny je třeba při teplotách 4 – 5 st. C. ve sklepě a potom zelenina vydrží až do března. Vhodné je zeleninu "zasadit" do písku, rašeliny, nebo rašelinového substrátu i s kořenem a několika listy. Ponecháme v zemině přes zimu, nezapomeneme udržovat zeminu mírně vlhkou.

Letos na brukvovité zelenině zlobila molice. Nejlépe je starat se o zeleninu preventivně. Chemická likvidace nebývá účinná. Jako prevence dobře poslouží žluté lepové desky, jednu aplikujeme na 2 – 4 m2 vysazené zeleniny. Pomáhají také larvy slunéček, ty nelikvidujeme.


19:46

7360.jpg 7361.jpg 7362.jpg

Zelené hnojivo po pozdní letní sklizni má krátkou vegetační dobu a tak pokud je zasejeme ještě nyní, na konci podzimu jej stačíme ještě posekat a zapravit do půdy. Nechceme-li tedy na pozemku pěstovat pozdní zeleninu, ornici tak dodáme potřebnou biologickou hmotu. Jako zelené hnojivo dobře poslouží hořčice, řepka, lupina bílá, ale ne tam, kde jsme před tím pěstovali košťálovou zeleninu. Doporučená je také směs hrachu s ovsem, vhodná je také peluška, nebo svazenka vratičolistá, za je navíc vítána včelaři.

Před výsevem řádně připravíme pozemek a zvolíme vhodné množství osiva. Pokud je semeno příliš drobné, pomůžeme si smícháním s pískem. Zelenou hmotu necháme narůst i do metrové výšky. Čím více zelené hmoty získáme, tím lépe. S příchodem prvních mrazů zelené hnojivo posečeme, rozdrtíme a zapravíme do půdy.


23:05

NOVÁ soutěž kovarson.cz


24:25

7366.jpg

Do soutěže Minigrilování zaslala paní Simona Cigánková recept na grilované vepřové bochánky se sezamem a se zázvorem s přílohou mrkvového salátu a grilovaného ananasu. Jako masový základ se hodí nejlépe libový bůček.

Ingredience:

3 lžíce sójové omáčky, 2 nakrájené jarní cibulky, 2 drcené stroužky česneku, 1 polévková lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru, 2 čajové lžičky sezamového oleje, 500 g mletého vepřového bůčku, 1 polévková lžíce rýžového octa, 4 asi 5 mm silné ananasové kroužky.

Postup přípravy jídla:

v misce smícháme sójovou omáčku, cibulky, česnek, zázvor a lžičku sezamového oleje. Mleté maso dáme do mísy, přidáme půlku omáčky a jemně promísíme. Formujeme 4 placičky o tloušťce do 2 cm. Do zbylé omáčky v misce přidáme zbývající lžičku sezamového oleje a ocet a promícháme. Placičky grilujeme na středně rozpáleném grilu, otáčíme je jen jednou, po každé straně grilujeme 4 až 5 minut. Na poslední 3 minuty grilování masa přidáme na gril i kroužky ananasu a otočíme je hned jakmile se objeví tmavé grilovací značky. Jako příloha je vhodná dušená rýže, kombinovaná s hnědou divokou rýží a zeleninový salát.


28:50

7369.jpg 7370.jpg 7371.jpg

Po větší část roku můžeme průběžně sklízet jahody a nemusíme napodobovat příběh z pohádky o dvanácti měsíčcích. Stačí jen zvolit vhodnou odrůdu jahodníku. Pan Libor Růžička se tedy s kytičkou jahodníku se zralými jahodami nevrátil od dvanácti měsíčků, jak hádá Alexandr Hemala, ale drží v ruce odrůdu měsíčních jahod Rujana, které plodí od časného jara až do zámrazu. Od poloviny srpna do poloviny září je nejvhodnější doba na vysazování nových sazenic. Jahodník vysazujeme do volné půdy do záhonů, nebo v ostrůvcích do netkané textilie. Odrůda Rujana se hodí také pro pěstování v truhlících a květináčích na balkonech, či terasách.


32:42

Listárna Receptáře prima nápadů s Alexandre Hemalou a připomenutí zářijového kola soutěže „Kdo z vás to má?“.


34:53

7372.jpg 7373.jpg 7374.jpg
7375.jpg 7376.jpg

Sláva, už rostou! Shluky aut na vjezdech do lesů dávají tušit, že nastala také letošní houbařská sklizeň. Podle mykologického poradce Receptáře, pana Jiřího Baiera, roste kde co a tak vedle radosti z úlovků je třeba také dávat pozor, abychom v lese nesklidili houby, které by nám a našim blízkým mohly ublížit.

Nejvíce ale rostou hřiby a holubinky, rostou také čechratky, bedly, ryzce. Dáša Kouřilová se ptá pana Baiera na název zvláště velké bílé houby. Jedná se o píchavku obrovskou, ze které lze připravovat chutné řízky, pokud je uvnitř bílá. Pokud dužina zežloutne, již ji nesbíráme. Nejsou ale jen houby jedovaté, ale také ty, které dokáží navíc zkazit smaženici, jako například hřib kříšť.

Nejčastěji sbíranou houbou mezi hřibovitými, která nyní roste, je hřib smrkový, nebo také hřib obecný. Vzácný je hřib borový. Pokud najdete houbu hříběnku, je velmi pravděpodobné, že poblíž budou malé hřiby smrkové.


39:23

7377.jpg 7378.jpg 7379.jpg
7380.jpg 7381.jpg 7382.jpg

Blíží se topná sezóna a řada majitelů litinových a plechových kotlů na pevná paliva uvažuje o tom jak si ulehčit obsluhu kotlů jejich automatizací. Řešením může být doplnění stávajících kotlů o speciální hořák a dávkovací zařízení, případně elektroniku.

Nové příslušenství pro rekonstrukci starého kotle na automatický tvoří litinový podstavec s dvířky, univerzální hořák se šnekovým podavačem, ventilátor, zásobník na palivo a řídící jednotka. Přidáním dalších komponent lze zvýšit emisní třídu kotle na 3, nebo 4. Kotel je po rekonstrukci, úspornější, ekologičtější a má vyšší výkon.

Více na webových stránkách kovarson.cz .


43:38

7383.jpg 7384.jpg 7385.jpg

Alexandr Hemala se ukryl před deštěm do skleníku, aby divákům Receptáře představil krásné papriky a rajčata, která se dají pěstovat i v nádobách. Pro tyto účely se hodí například paprika Cynthia, nebo Comtesa, pálivé papričky představuje odrůda Guthera.

Z rajčat se k pěstování v nádobách hodí odrůdy Pálava F1, nebo Zlatava. Vhodné je zvolit květináč o objemu 10 litrů a víc až do 40 litrů u rajčat. Stačí kvalitní zahradnický substrát, ale je vhodné doplňovat vápník.


48:02

Pozvánka na výstavy.


49:03

Závěr pořadu.

Klíčová slova

kuchařka

lis hydraulický

česnek sadbový

zelenina brukvovitá

kedluben

skladování zeleniny

hnojivo zelené

houba

hřib

kotel na tuhá paliva

rekonstrukce kotle na tuhá paliva

paprika

rajče

zelenina v nádobách

Diskuze

Přidat příspěvek do diskuze
  • Neregistrovaný uživatel
    07.09.2014 | 13:20

    Pavlína

    Dobrý den,opravdu nechápu,proč vyhlašujete nové soutěže,ačkoli jsem vyhrála v posledním předprazdninovém dílu,žádná výhra mi dosud nepřišla.Taky nechápu,proč jste mi tedy volali,děláte z diváků hlupáky? Odpověďět

 
Receptář prima nápadů +420 605 55 35 35

WEB provozuje výrobce TV Receptáře prima nápadů

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11,

180 00 Praha 8 - Libeň

www.friendly-production.cz

receptar@friendly-production.cz

Hobby portál Telereceptář

Doprovází televizní hobby

pořady

info@telereceptar.cz

Profil na Facebooku 

Profil na Twitteru

Ceník inzerce na tomto webu

Friendly Production s.r.o., Na stráži 11

180 00 Praha 8 - Libeň

Ceník inzerce v PDF ke stažení ZDE

Objednávky přijímáme na

inzerce@telereceptar.cz