Receptář prima nápadů, 44. díl 2013 na TV Prima 3. 11. 2013 od 11,55 hodin
Obsah 44. dílu pořadu Receptář prima nápadů : o pěstování a sklizeni květáku - podzimní potíže psů a koček - magická drátěnka - zvláštní mirmecodiae - jak na strakapouda - blahodárná skořice - luskování - živý plot - podzimní houby
Video 44. dílu pořadu Receptář prima nápadů si můžete přehrát ZDE :
http://play.iprima.cz/receptar-prima-napadu/receptar-prima-napadu-2013-44
00:18
Začátek pořadu
01:17
O brukvovité zelenině na políčku České zemědělské university speciálně o dozrávajícím květáku. Jak poznáme, že je nejvyšší čas jej sklízet a jak při tom postupovat ? Chceme-li skladovat květák delší dobu, ponecháme kolem růžice něco málo listů. Pěstitelé mají k dispozici velké množství odrůd. Květák je náročný na závlahu a hnojení.
04:43
Rychlé rady
Čerstvou petrželovou nať v průběhu zimy si zajistíme, tak, že ji vyryjeme ze záhonu a vsadíme do květináče, ve kterém pěstujeme petržel doma.
Celer dobře uskladníme tak, že očištěnou bulvu, s natí několika centimetrů dlouhou umístíme do přepravky s vlhkým pískem
05:49
MVDr. Riedlová zavítala do studia s německým ovčákem Amirem, aby odpověděla na chovatelské otázky majitelů psů. Naši čtvernozí přátelé trpí na podzim záněty horních cest dýchacích a obtěžováním blechami. Bleší trus rozeznáme od nečistot tak, že pokud drobky trusu na bílém papíře pokropíme kapkami vody, bleší trus zčervená.
08:57
Magická drátěnka napuštěná saponátem obsahuje ocelovou vlnu a v domácnosti se hodí na odstraňování hrubých nečistot, od nádobí, přes sporák, až po práci v garáži a dílně.
www.spontex.cz
12:45
Vyhlášení vítěze soutěže www.marimex.cz
Vyhlášení vítězů soutěže www.b17.cz
14:16
Ze Zahradnické školy v Praze Malešicích přinesl pan Jaroslav Čuba zvláštní rostliny ne nepodobné sloním nohám. Jedná se o rostliny z Indo-malajské oblasti, z rodu Myrmecodiae, které žijí v symbióze s mravenci, vytvářejí ve svém těle pro mravence příbytky, nikoliv ale pro mravence evropské.
19:46
Pokud si zateplíte svoji nemovitost vrstvou polystyrenu, může se vám stát, že tuto izolační vrstvu poškodí strakapoudi. Pan Stýblo z Českého svazu ochránců přírody radí jak poškozování omítky předcházet. Strakapouda lze pouze zaplašit, například starými CD disky zavěšenými na provázku podél zdi, nebo mohou pomoci makety plastických sov na solární pohon, které otáčejí hlavou.
Plastovou maketu sovy lze bohužel zatím zakoupit pouze na zahraničních e-schopech, například ZDE : http://www.ebay.com/bhp/bobble-head-owl
Ale POZOR, speciálně eBay uvádí, že Does not ship to Czech Republic .
Takže, pokud si sovu budete chtít pořídit, budete muset přes prostředníka v USA.
22:22
NOVÁ soutěž www.spontex.cz
23:12
Skořicovník je strom dorůstající v tropech až 15 metrů, na plantážích se pěstují stromy do 2-3 metrů výšky. Po třech letech se sklízejí větve, které jsou původně zelené. Kůra z větví se loupe, suší a tím vzniká skořicové koření, jak je známe z naší kuchyně. Skořice je vhodná pro boj s rizikovými faktory, jakými jsou nadváha, vysoký krevní tlak, nebo vyšší obsah cukru v krvi.
www.dialevel.cz
27:55
Nad dopisy diváků. Začíná listopadové kolo soutěže Kdo z vás to má ? Dva vítězové obdrží po jednom ručním rozmetadle osiva, nebo hnojiva.
32:45
Z finále soutěže Luskování, které se konal na výstavě Hobby podzim v Českých Budějovicích tentokrát vyzkoušíme recept paní Ivany Jablečníkové z Prahy
Nákyp z vařeného hrachu
Postup přípravy a ingredience :
„Utři 6 dkg másla, přidej 5 dkg cukru, citrónovou kůru, 4 žloutky, 7 dkg prolisovaného nebo rozmačkaného vychladlého hrachu, 4 dkg citronády (rozumí se citronátu), pak ze 4 bílků sníh a se 2 dkg sekaných či strouhaných mandlí, zvolna zamíchej a dej do formy péci.“
Poznámka :
Autorka vyzkoušela, že máslo lze nahradit rostlinným tukem, lze snížit množství cukru, cukr lze nahradit medem či umělým sladidlem, místo citronátu lze použít oranžát, rozinky, kandované, sušené či čerstvé ovoce. Formu či formičky důkladně vymažeme tukem a vysypeme strouhankou či moukou. Na silikonové formičky se nákyp také rád přilepuje.
Nákyp pečeme ve vyhřáté troubě 180‹ C po dobu nejvýše 30 minut. Nákyp chutná nejlépe teplý politý např. vanilkovým, čokoládovým či karamelovým krémem nebo oblíbeným pudingem, apfelmussem, kompotem, posypaný oříšky či čokoládovými hoblinkami atd..
Nákyp je vynikajícím dezertem.
37:24
Nový kultivar cesmíny, který se výborně hodí do živých plotů je Ilex meserveae Heckenpracht a heckenstar. Jde o rostlinu stále zelenou a odolnou proti mrazům. Během 3 let vyroste do výšky až 2 metrů. Je původem z lužních lesů, z toho plynou její nároky na výživu a zálivku.
Krušina olšová je další rostlinou také použitelnou na živý plot. Kontejnerované rostliny vysazujeme celý rok v průběhu vegetačního období, ne pouze z jara, nebo na podzim.
Více na :
www.havlis.cz
www.bambuscentrum.cz
www.zahradnictvi-flos.cz
41:18
NOVÁ soutěž www.dialevel.cz
42:05
Do studia Receptáře prima nápadů zavítal opět mykolog pan ing. Jiří Baier, aby představil divákům některé podzimní houby, které jsou jedlé, ale leckdo se je bojí sbírat. Václavku smrkovou zná asi každý. Je zle, pokud se vyskytne v ovocném sadě. Z těch jedlých přinesl pan Baier čirůvku havelku a mlženku. Ale také výbornou lišku nálevkovitou
46:32
Pozvánka na výstavy
48:00
Pan dr. Podlaha vyfotografoval koberce bílých hub u kterých si nebyl jist, zda jsou jedlé. Podle pana Baiera se jedná o píchavku obecnou, která, pokud je uvnitř bílá, tak se dá i sušit a s vajíčky je výborná na smaženici.
49:00
Závěr pořadu