Skalka v zahradě a náměty jak si ji zbudovat
„ Jistě ten obrázek znáte, možná že máte podobnou situaci na vaší zahrádce: navršený kopeček zeminy či kus přirozeného svahu, pokrytý několika různými kameny tak, jak byly posbírány po okolí a už se tomu říká skalka. Do této „skalky“ si pak zahrádkář zasadí často i vzácné a drahé rostliny, koupené třeba na výstavě skalniček či u renomovaného pěstitele a pak se diví, že mu rostliny zakrátko zahynuly. Proč?
Skutečné horské rostliny se jen nerady přizpůsobují k růstu v zahrádkách, zvláště pak v nížinách. Aby se jim přeci jen dařilo, staví pro ně lidé již více jak sto let umělé zahradní skalky.
Pokud chcete pěstovat skalničky, je třeba jim připravit prostředí tak, aby nestrádaly. Že je to možné mohou dokázat tisíce pěstitelů u nás i v zahraničí. Pro začátek je dobré si udělat jen malou skalku, na zkoušku. „
Píše pan Martin Pilný v článku, "Skalka v zahradě a náměty jak si ji zbudovat", na svém webu, www.skalnicky.cz .
A i když budete budovat jen tuto svoji první zkušební skalku, bude dobré vědět základní informace o tom jaký typ skalky upřednostníte, kde skalku postavit, jaký kámen k její stavbě použít, pro jakou skalničku se rozhodnout a také jaké zvolit složení půdy.
Pro začátečníka jistě není jednoduché všechny zde uvedené parametry a kritéria dodržet a tak jistě každý, kdo si chce zkrášlit svoji zahradu skalkou, přivítá podrobné informace z českého webu pro skalničkáře.Takže, chcete začít s pěstováním skalniček a být majitelem skalky ? Doporučujeme, přečtěte si článek pana Martina Pilného jak na to zde : http://www.skalnicky.cz/skalky.php .