Trávník po zimě vyžaduje zvýšenou péči
Těžko bychom asi hledali stavení, u kterého není alespoň malý kousek trávníku. Tvoří nedílnou součást u novostaveb v satelitních čtvrtích, najdeme ho na zahradách starých vil i u chat, horských chalup či penzionů. Je to kousek přírodního zeleného koberce, po kterém se v klidu procházíme bosou nohou, kde si v pohodě hrají děti i čtyřnohý kamarád. Na jaře bychom měli trávníkům věnovat zvýšenou péči, neboť je celá řada chorob, které ho dokáží hodně poničit.
Plíseň sněžná ( Fusarium nivale, Griphosphaeria nivalis) se zprvu projevuje drobnými, 4 – 6 cm velkými skvrnami, které se později rozšiřují ve vodnaté skvrny s bílým nebo lehce narůžovělým myceliem. Výskyt choroby však není vázán na výskyt sněhu ani mrazu. Teplotní optimum pro rozvoj choroby je 0-8 0C. Napadá všechny druhy trav, k nenáchylnějším patří lipnice roční, k nejodolnějším pak bojínek luční a cibulkatý.Odrůdy jílku vytrvalého patří k náchylným. Jde o nejvýznamnější chorobu trávníků v našich podmínkách. Tvorbě napomáhá střídání teplot, dlouhotrvající vlhkost, špatné vysychání vrchní vrstvy půdy, sníh na nezamrzlém půdním povrchu, neodklizená organická hmota, extenzivně sekaný trávník, vysoká hodnota pH a nedostatečná výživa.
Jak si poradit s poškozením trávníků plísní sněžnou.
Nyní v jarním období je bezpodmínečně nutné dokonalé provzdušnění vertikutátorem. Vyčesanou organickou hmotu se vyplatí důkladně odstranit, nejúčinnější je vysátí rotační sekačkou s košem. Na místě je zapískování jemně prosetým říčním pískem a přihnojení draselným hnojivem. Jednoznačně je nutné se vyvarovat vápnění, k dalšímu přihnojování použijeme speciální hnojiva na trávníky jako jsou hnojiva Expert pro trávníky. V případě, že nám na travní ploše vznikla lysá místa, opatrně je vyryjeme do hloubky 10 cm, vzniklou jamku zaplníme zahradnickým substrátem pro trávníky a dosejeme travní směs valaška univerzální. Ideálním pomocníkem je také fungicid proti plísni sněžné v trávnících Heritage. Inhibuje klíčení spor, růst myselia a má navíc i antisporulační účinky. Přípravek se vyplatí aplikovat po sejití sněhu a rozmrznutí půdy. Ošetření je optimální, nastanou-li podmínky příznivé pro rozvoj houbové infekce, ještě před tím,než se objeví symptomy choroby.Aplikace se provádí postřikovačem s jemnou tryskou v dávce 5 gramů přípravku v 10 litrech vody na ploše 100 m2.
Paluška travní ( Typhula incarnata, Typhula spp.) se objevuje po sejití sněhu. Vytváří různě velké skvrny, odumřelé rostliny mají „papírovou strukturu“. Typické je růžové nebo bílé mycelium a zejména pak sklerocia světlé barvy velikosti zrnka písku. Podmínky pro tvorbu vyvolává dlouhodobě ležící sníh, teplota 0 – 100C, mladé zásevy a vysoká vzdušná vlhkost.
Kornatku travní ( Laetisaria fuciformis) signalizují hnědé, později slámovitě zbarvené skvrny různé velikosti .Při vyšší vzdušné vlhkosti se objevují chomáčky vatovitého mycelia růžové barvy. Při teplotách 15 0C i vyšších a vlhkém počasí je možný epidemický výskyt a napadená plocha je zbarvena do červena. Tvorbu podporuje dlouhotrvající vlhkost půdy i trávníku ( rosa, mlhy, záplavy, špatné zavlažování), nedostačující a nepravidelná minerální výživa. Napadány jsou všechny druhy trav, k velmi náchylným druhům patří kostřava červená.
Vzhledem k tomu, že v současné době není na našem trhu k dispozici žádný chemický přípravek v malospotřebitelském balení proti houbovým chorobám trávníků, je nutné věnovat zvýšenou pozornost preventivním zásahům.
Typy pro ošetření trávníků.
-Jakmile to stav půdy dovolí, provedeme provzdušnění(vertikutaci) pomocí vertikutačních hrábí nebo na větších plochách vertikutátorem, provzdušněním zajistíme odstranění nezetlelého mulče,případného mechu,rychlejší přístup vzduchu do půdy, lepší přísun živin,osychání povrchu a zamezení tvorby houbových onemocnění
-materiál vynesený vertikutací dokonale odstraníme vyhrabáním nebo vysátím sekačkou s košem
-velice důležitý je přísun živin, ideální je vhodné organické hnojení, kdy je trávníku dodáván i humus, v současné době je to granulovaný kravský hnůj, v dávce 80 – 100g/m2,granule se působením vlhkosti postupně rozpadají a vyživují půdu,vyroben je pouze z ekologických organických surovin, není nebezpečí toxicity při vstupu na pozemek