Vánoční smrk pro Staroměstské náměstí
20. listopadu 2011 parta dřevorubců pokácela na zahradě své majitelky v chatové osadě obce Malé Kyšice u Kladna 29 metrů vysoký vánoční strom pro Staroměstské náměstí. Ještě téhož den jej kamion přivezl v noci na 21. listopad do Prahy a 26. listopadu v 17 hodin byl ozdobený strom ( Smrk ztepilý, Picea abies) slavnostně rozsvícen. Strom podle majitelky již svými kořeny prorůstal pod zahradní chatku a tak začal ohrožovat stabilitu stavby, bude ale nejspíš všem v okolí chybět, tvořil nepřehlédnutelnou dominantu blízkého okolí.
S výběrem stromu pro Staroměstské náměstí to není tak jednoduché, musí splňovat řadu kritérií. Na jeho objevení je dokonce vypsána soutěž firmou Taiko, a.s. a ten kdo vytipuje strom splňující všechna kritéria získá odměnu 10 000,-- Kč.
Strom z Malých Kyšic splňoval všechny tři hlavní požadavky:
má reprezentativní vzhled, musí to být smrk ztepilý, vysoký 22 až 30 metrů, vizuálně zdravý, nepoškozený,
musí být dostupný těžkou technikou (jeřábem a tahačem s návěsem) po zpevněné komunikaci, s dostatkem manipulačního prostoru pro kácení a nakládku stromu,
zdravotní stav stromu je dokládán dendrologickým posudkem.
Ten letošní vánoční strom zvítězil ve výběru mezi dalšími 40ti konkurenty, měl původně výšku 29 metrů, ale byl zkrácen o 7 metrů. Prohlédnout si je budete moci při návštěvě trhů, které na Staroměstském náměstí končí 1. ledna 2012 .
Klíčová slova
Diskuze
Přidat příspěvek do diskuze
-
Neregistrovaný uživatel
30.11.2012 | 21:44
Adalbert
Vánoční strom a ochrana proti jeho zlomení.
Nic geniálnějšího než ukotvení Eifellovy věže dosud nebylo později vytvořeno. Čtyři obloukovitě zahnuté pružné podpěry, tlumí výkyv jištěného předmětu bočně i úhlopříčně, se stoupající intenzitou. Zmíněné podpěry se na návětrné straně napřimují, na opačné straně se naopak více zakřivují.
Takto chrání příroda proti zlomení smrky a jiné stromy pomocí kořenů. Odpověďět