ZAZIMOVÁNÍ FUCHSIÍ
Pěstitl a odborník Josef Forbeský
Fuchsie, nebo také čílko, jek ji nazývali staří zahradníci zaujímá v sortimentu hrnkových květin stále jedno z předních míst. Představuje na trhu stálici, o kterou zájem nikdy nepoklesne. S neustálým šlechtěním přicházejí na trh stále nové a nové hybridní odrůdy v neuvěřitelné variabilitě barev a tvarů květů i samotného charakteru růstu rostlin.
Fuchsie je při pěstování poměrně nenáročná, miluje světlé až polostinné místo. Nesmíme však opomenout pravidelnou zálivku, protože při nedostatku vody velmi rychle vadne. Na stanoviště, na kterém je silný sluneční úpal po celý den, musíme dát pozor, tady by se fuchsiím příliš nedařilo. Pokud celkovou péči ještě doplníme pravidelným přihnojováním tekutým hnojivem budou fuchsie na konci vegetačního období skutečně pěkně narostlé a bohaté. O takové rostliny by bylo rozhodně velká škoda přijít. Studené sychravé počasí a první mrazy na konci podzimu by zcela jistě fuchsie zahubily. Zvlášť nově vyšlechtěné hybridy s velkým a pestrým květem jsou náchylné a mnohdy dojde k jejich poškození již v září, kdy se mohou objevit první mrazíky. Je tedy nejvyšší čas přemýšlet o tom, kam s nimi na zimu...
V každém případě je třeba vědět, že fuchsie musí zimovat na světle , stanoviště tedy vybíráme pokud možno co nejsvětlejší. Vhodná je třeba chladnější chodba, zimní zahrada,která opravdu slouží jako místo pro uschování dřevin před zimou nebo chladná hala. Druhou podmínkou je dodržet teplotu, ta by měla být v rozmezí 10-12°C. A poslední nutnou podmínkou je zimní zálivka, v žádném případě však nesmíme rostlinu přemáčet, zaléváme občas a jen mírně.
Nevytápěné pokoje, světlé chodby a verandy jsou velmi častým místem pro přezimování. Pozor však na nízké teploty u skla a na průvan. Přesto je však nutné při slunných dnech větrat. Chladné sklepy a garáže nejsou sice ideální, ale přesto poslouží rostlinám lépe, než přetopený pokoj.
Velmi dobře se uplatňuje také vybudování krechtu. Do jámy asi 60cm hluboké nasypeme vrstvu rašeliny nebo hoblin. Potom pokládáme fuchsie vodorovně korunami proti sobě, ale i přes sebe. Rostliny však je vhodné ošetřit proti houbovým chorobám a umístit návnady proti hlodavcům. Zbývající prostor do úrovně terénu vyplníme mulčovací folií. Jámu překryjeme prkny nebo polystyrenem. Navrch pak nahrneme suché listí a chvojí do výšky 50cm
V zimě rozhodně nepřihnojujeme !
Velmi často se stane, že fuchsie začnou v zimě rašit a vyženou slabé a neduživé výhony. Tento problém je většinou zapříčiněn nesprávným řezem na podzim. Fuchsie na před uložením na zimoviště nikdy silně neřežeme, reakcí na tento zákrok je právě ono silné bujení nekvalitních výhonků. Rostlinu pouze zbavíme poškozených větviček a starých listů a květů. Hluboký řez provedeme až na jaře, kdy by naopak bylo jeho opomenutí velkou chybou. Pečlivě musíme také zkontrolovat zdravotní stav rostlin, před přenesením do místnosti musíme provést postřik proti případným chorobám a škůdcům, které zužovaly rostlinu již za vegetace. Také v průběhu zimy je třeba pravidelně zdravotní stav kontrolovat a již od samého počátku výskytu zakročit ochranným postřikem. V zimě je napadení škůdci i chorobami velmi nepříjemné, rostlina se proti nim nemůže tak účinně bránit jako za vegetace a velmi snadno je jimi zahubena nebo silně oslabena. Opadem listů bez zjevné příčiny se nemusíme trápit. V období vegetačního klidu je normální i ¾ ztráta olistění. Pokud fuchsie zdárně přezimovaly začneme je za teplých jarních dnů pozvolna větrat nebo je přes den vynášet ven. Na trvalé venkovní stanoviště je přeneseme až, když pomine nebezpečí pozdních mrazíků. Vhodné je z jara rostliny přesadit nebo alespoň obměnit zeminu v květináči a provést již zmíněný hlubší řez. Takovýmto způsobem můžeme fuchsie pěstovat po řadu let. Výsledkem jsou pak malebné keře nebo fuchsiové stromky, které s přibývajícími léty, obdobně jako klasické bonsaje, získávají na kráse.
Rada odborníka
Kde kdo by si řekl, že pěstování fuchsií je výsadou žen. Chyba lávky, zkušený pěstitel Josef Forbelský z Roztok u Jilemnice
by poradil mnohé pěstitelce. Ze zkušeností ví, že s rostlinami se musí zacházet vlídně, musí o ně pečovat a mít je rád. A tak připomíná všem, především těm začínajícím, že vypěstovat nádherné fuchsie není vůbec problém. Stačí rostliny přezimovat na vhodném místě, na jaře sestřihnout a přesadit a po celou dobu vegetace přihnojovat tekutými hnojivy. A víte kolik květů napočítal své dvouleté rostlině? Neuvěřitelných 150 rozvitých krasavců. A ještě jeden pěstitelský poznatek: rostliny zalévejte výhradně odstátou dešťovou vodou !
Foto autorka textu